×

Попередження

Неможливо завантажити XML-файл

Що таке перехоплювальні паркінги, і чи допоможуть вони вирішенню транспортної проблеми Львова?

Нещодавно муніципальна влада Києва повідомила про відкриття у столиці першої перехоплювальної автостоянки. Загалом таких у Києві планується шість, а перша була відкрита поблизу великого транспортного хабу міста — станції метро «Видубичі». Депутат Львівської міської ради, голова постійної комісії з питань землекористування Юрій Моравецький вважає його надзвичайно вдалим, адже цей транспортний хаб поєднує зелену лінію метрополітену, автобусну станцію Видубичі, однойменну залізничну станцію, а також зупинку Kyiv-Boryspil Express, що сполучає столицю з головними повітряними воротами країни.

Це рішення столичної влади має на меті стимулювати мешканців та гостей міста надавати перевагу громадському транспорту перед приватним, і як наслідок — зменшити затори у центральній частині Києва.

Далі Юрій Моравецький наводить більш детальну інформацію про те, що таке перехоплювальні автостоянки, які їхні основні відмінності та переваги, а також висловлю свою думку про те, чи є вони вирішенням проблеми заторів та браку місць паркування у випадку Львова.

Що таке перехоплювальна автостоянка?

Перехоплювальна автостоянка відрізняється від звичної нам парковки наявністю зручного та близького сполучення з різноманітними мережами громадського транспорту, що дозволяє пасажирам, які прямують до центрів муніципалітетів, залишати свої приватні транспортні засоби та продовжувати поїздки громадським транспортом: автобусним, залізничним (міська колія), або електричним. У такому випадку приватний транспортний засіб залишатиметься на автостоянці протягом дня, доки його власник не повернеться, щоб продовжити поїздку у зворотному напрямку.

Такого роду перехоплювальні автостоянки, як правило, розташовані в передмістях мегаполісів або на в’їздах до великих міст (проте нерідко розташування такої автостоянки у середмісті поблизу транспортних хабів є вдалим та дієвим рішенням, і, на мою думку, “Видубичі” є яскравим прикладом цього). Основною ж перевагою даного виду інфраструктури є те, що він дозволяє пасажирам уникати щоденного тривалого та виснажливого пошуку не дешевих, та що важливіше – дефіцитних автостоянок у центрах муніципалітетів та поблизу офісних приміщень. Будучи популяризованим, дане рішення може значно зменшити затори у містах, а відповідно і викиди вуглекислого газу в атмосферу, що у свою чергу позитивно вплине на місцеву екологію та стан самопочуття мешканців.

У муніципалітетах, де дане рішення є популярним, мережі перехоплювальних автостоянок надають додаткові зручності для користувачів, а саме: зони очікування пасажирів, вбиральні, а також можливість отримання інформації про подорожі: маршрути громадського транспорту та графік його руху.

Для популяризації використання перехоплювальних автостоянок поблизу транспортних вузлів європейські міста діють методом «батога і пряника» – з одного боку підвищують плату за паркування у центрах муніципалітетів, а з іншого – роблять її більш доступною у випадку перехоплювальних автостоянок, додатково пропонуючи «єдиний квиток» на денне паркування та користування різними видами громадського транспорту.

Перехоплювальні автостоянки у Львові

У Львові очевидною є проблема заторів та відсутності слотів паркування транспортних засобів, особливо у центральній частині міста та поблизу офісних приміщень. Муніципальна влада досі намагалася вирішити цю проблему головно через підвищення вартості паркування в центрі та стимулювання використання громадського транспорту через запровадження сумнозвісних «жовтих ліній», які як поспіхом з’являлися, так і зникали через свою вкрай сумнівну імплементацію.

Муніципальній владі варто нарешті зрозуміти, що проблема потребує комплексного вирішення, переконаний депутат фракції «Європейська Солідарність» у ЛМР Юрій Моравецький:

«Мешканці будуть мати реальний стимул використовувати громадський транспорт, коли він буде безпечним та комфортним, коли здійснити оплату можна буде електронно, а «єдиний квиток» дозволить змінювати види транспорту впродовж певного часу без доплат.

Іншою стороною вирішення проблеми заторів та паркомісць у Львові є імплементація концепції перехоплювальних автостоянок, за якої мешканці отримають вигідну можливість залишати свої автомобілі поблизу хабів і добиратися до центру зручним та доступним муніципальним транспортом. Переконаний, що місцева влада Львова повинна негайно розробити та розпочати впровадження концепції таких автостоянок у місті, надаючи перевагу паркінгам на в’їздах до міста через основні транспортні магістралі та поблизу кінцевих зупинок ключових маршрутів громадського транспорту міста».

Варто також усвідомити, що шлях до вирішення вищезгаданої проблеми буде тривалим та тернистим, зважаючи, зокрема, на щільність міської забудови та потенційну проблему нестачі відповідних земельних ділянок. Нам варто дивитися на вирішення проблеми реалістично і бути готовими до залучення інвесторів для побудови таких автостоянок і до надання муніципальних гарантій тим інвесторам, які погодяться такі стоянки збудувати.

«Львів – європейське місто, але львів’яни втомилися від багатокілометрових заторів та неефективності муніципального транспорту. Міській владі варто перестати шукати «третій шлях», а впровадити концепцію перехоплювальних паркінгів, яка себе добре зарекомендувала у багатьох містах Європи та Північної Америки. Вирішення проблеми не буде миттєвим, але діяти варто вже зараз, бо триваюча бездіяльність створить нові проблеми, не вирішивши старі», - зазначає депутат Львівської міської ради Юрій Моравецький.

 Примітка: Публікації в рубриці "Трибуна депутата" є відображенням суб’єктивної позиції авторів та можуть не збігатися з офіційною позицією  Львівської міської ради.